Zamlı asgari ücrette yeni rakam ortaya çıktı

Zamlı asgari ücrette yeni rakam ortaya çıktı
A+
A-

Asgari ücrete yapılacak ara zam oranının belirlenmesi için ilk toplantı dün gerçekleşirken, tarafların en yakın olduğu zam oranı ve zamlı asgari ücret de belli olmaya başladı.
Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücrette ara zam görüşmelerinin startı verildi.

Seçim öncesi 500 dolar olarak telaffuz edilen asgari ücrette iş dünyası görüşmelerin TL üzerinden yürütülmesini talep ederken, 6 aylık enflasyon verileri üzerinden bir hesaplamaya da işaret edilmişti.

Görüşmelerin bayramdan önce tamamlanması beklenirken, 5 Temmuz’da açıklanacak 6 aylık enflasyondan önce düzeltme yapılmış olacak.

Sözcü’nün haberine göre, tartışılan senaryolar kapsamında yüzde 15 ve 30 arasında yapılacak olası bir zam durumunda mevcutta 8 bin 506 TL olan net asgari ücret, 9.781 TL ile 11.057 TL arasında bir seviyeye gelecek.

12 BİN LİRAYA DENK GELİYOR

Yeni kabine öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapan Vedat Bilgin, asgari ücrette 500 dolarlık bir seviyeye işaret etmişti.

Vedat Bilgin 9 Mayıs’ta 500 dolar açıklaması yaptığında dolar 19.55 liraydı ve 8.506 liralık asgari ücret 435 dolara denk geliyordu. 500 dolar ise 9.780 lira civarındaydı.

Bugün ise doların 24 TL sınırında olduğu dikkate alındığında 500 dolarlık asgari ücret 12 bin liraya denk geliyor.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.