Ekspertiz ücretlerine zam

Ekspertiz ücretlerine zam
A+
A-

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Sigorta Eksperleri Atama Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti. Yeni tarife ile birlikte taban ekspertiz ücret tarifelerini güncelledi.

SEDDK’nın, “Sigorta Eksperleri Atama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”‘i Resmi Gazete’de yayımlandı.

Konuya ile ilgili olarak SEDDK tarafından yapılan açıklamada, “Bahse konu Yönetmeliğin 12’nci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca söz konusu ücretler kurumumuzca aksine bir düzenleme yapılmadıkça her takvim yılı başında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenen tüketici fiyatları endeksinde gerçekleşen artış oranında güncellenerek uygulanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

ZARURİ GİRDİ MALİYETLERINDEKİ ARTIŞI
Eksperlik mesleğinin devamlılığını sağlamak üzere eksper ücret tarifelerinin mesleğin icrası için zaruri girdi maliyetlerindeki artışların dikkate alınarak revize edildiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Eksper atama süreci başta olmak üzere tüm ekspertiz sürecinde ortaya çıkabilecek gecikme gibi nedenlerle olası mağduriyetlerin önüne geçmek açısından Yönetmelikte yapılan değişiklikle taban ekspertiz ücret tarifeleri güncellenmiştir.”

SEDDK, söz konusu taban ekspertiz ücret tarifelerinin Sigorta Eksperleri Atama Yönetmeliği’nin ekinde yayımlandığını da bildirdi.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.