Hakan Fidan’dan ilk büyükelçi atamaları

Hakan Fidan’dan ilk büyükelçi atamaları
A+
A-

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, yeni büyükelçilik ve daimi temsilcilik görevlerini dair ilk tebliği gerçekleştirdi.

Yeni atama listesinde dikkat çeken isim olarak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Enformasyon Genel Müdürü Tanju Bilgiç, yer aldı. Bilgiç, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi olarak görevlendirildi.

2015’te Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı olarak göreve başlayan, 2019’dan bugüne Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Şubat 2022’den bu yana Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüten Doç. Dr. Mücahit Küçükyılmaz, Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi olarak görevlendirildi.

Ataması yapılan diğer isimler ve görev alacağı yerler şu şekilde:

Paris Büyükelçiliğine Türkiye’nin Bratislava Büyükelçisi Yunus Demirer,

  • Varşova Büyükelçiliğine Rauf Alp Denktaş,
  • Asuncion Büyükelçiliğine Yavuz Kül,
  • Fas Büyükelçiliğine Mustafa İlker Kılıç,
  • Kiev Büyükelçiliğine Mustafa Levent Bilgen,
  • Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) Nezdindeki Daimi Temsilciliğe Güvenlik İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Nevzat Uyanık,
  • Madrid Büyükelçiliğine Nüket Küçükel Ezberci.

3921482.jpgTanju Bilgiç

TANJU BİLGİÇ KİMDİR?

Tanju Bilgiç 20 Eylül 1971 yılında Gümüşhane’de doğdu. Samsun Anadolu Lisesi’nden 1989 yılında, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden ise 1993 yılında mezun olmuş, 2003 yılında Padova Üniversitesi İnsan Hakları ve Demokratikleşme Programı’nda yüksek lisans yapmıştır. 2012’de ise Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doktorasını tamamlamıştır.

Efsane mi Gerçek mi? AB Dış Politikasında İnsan Haklarının Korunması (2002) ve İnsan Haklarının ABD Örneğinde Dış Politikada Kullanılması (2014) başlıklı iki kitabı bulunmaktadır.

1994 yılında Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda Uzman Yardımcısı olmuş, 1995’te Dışişleri Bakanlığı’nda görev almaya başlamıştır. 2008-2011 yıllarında Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs ve Yunanistan Dairesi’nde Şube Müdürü ve Daire Başkanı olarak görev yapmıştır. 2011-2014 yıllarında Saint Petersburg Başkonsolosu, 2014-2016 yıllarında Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdür Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü olmuştur. 2016-2021 yılları arasında Belgrad Büyükelçisi olarak görev almıştır. Nisan 2021 tarihi itibarıyla tekrar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ve bu görevi ile beraber Mart 2023 tarihi itibarıyla Bakanlık Enformasyon Genel Müdürü olmuştur.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.