Bu kez aşırı yağışlara dikkat!

Bu kez aşırı yağışlara dikkat!
A+
A-

El Nino sıcaklıkları bu yaz tüm ülkeyi kasıp kavururken son birkaç gündür sıcaklıkların etkisini azalttı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü de bazı iller için sarı ve turuncu kodlu şiddetli yağış uyarısında bulundu.

Bir uyarı da Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen’den geldi. CNN Türk’e açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şen, İstanbul’u sağanak beklediğini söyleyerek, “Bugün salı. Yağışların Ege’nin kıyı kesimleri İzmir aydın Manisa, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ ve Kırklareli ile Edirne’nin doğu çevrelerinde yerel kuvvetli dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Rüzgar Marmara ve kıyı Ege’de kuvvetli esecek. Sıcaklıklarda değişim yok. İstanbul sabah saatlerinde yerel kuvvetli olmak üzere, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 29 derece” ifadelerini kullandı.

‘SON BAHAR EKİMDE GELİYOR’
Günlük değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Şen, bunaltıcı sıcakların artık ülkemizi ter ettiğini ifade etti. Sonbaharın yağışlarla birlikte ekim ayında hissedileceğini söyleyen Prof. Dr. Şen, aşırı yağışlara dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

Daha sonra CNN TÜRK yayınına bağlanan ORHAN ŞEN, aşırı sıcaklıkların bittiğini ve bundan sonraki sağanak yağışlara karşı dikkatli olunması çağrısında bulundu. Orhan Şen’in mesajları şu şekilde:

Kuzey ilçelerde bu sabah yağış vardı. Hatta sabah 4-5 gibi şimşek vardı. Akşama kadar aralıklı yağış İstanbul’da görülüyor. İç Ege’de de yağmur var ama Anadolu’da görülmüyor. Sıcaklıklar mevsim ortalamalarında. İstanbul’da 29 derece olacak ama yağıştan dolayı bunaltıcı bir hava yok. Bu hafta bu şekilde devam edecek gibi görülüyor. Ta ki Cuma’ya kadar. İstanbul’da hafif bir yağış görülüyor. Daha sonrasında sıcaklıklar devam edecek ama bunaltıcı sıcaklıklar olmayacak. Sonbahar geldi mi diyeceğiz? Daha gelmedi. Sonbahar, ekim ayında gelecek gibi görülüyor.

AŞIRI YAĞIŞLARA DİKKAT
Marmara ve Kuzey Ege’de rüzgar kuvvetli esecek. Saatte 25/40 km esecek. Çok sıcak bir yaz geçirdik. Etrafımızdaki denizlerde sıcaklık çok yüksek. Bu yüksek sıcaklıklar kolay kolay düşmeyecek. Soğuk hava geldiği zaman yıldırımlı, gök gürültülü sağanak yağışlar olabilir. Bu yağışlara dikkat etmemiz gerekiyor.

Aşırı sıcaklıklar bitti. Ortalama sıcaklıklar olacak. Bundan sonra da böyle olacak. Aşırı yağışlara dikkat ederek faydasını alarak temennim bu kışı geçirmemiz.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.