Kimler grip aşısı olmalı?

Kimler grip aşısı olmalı?
A+
A-

Havaların soğumasıyla birlikte grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında vaka sayıları artarken grip aşısı uygulaması da geçtiğimiz ay devreye girdi. Doç. Dr. Pervin Korkmaz gribin bazı risk gruplarında hayati tehlikeye neden olabileceğini belirterek KOAH, bronşektazi, astım, kalp ve damar hastalığı gibi kronik hastalığı olanların mutlaka grip aşısı yaptırması gerektiği konusunda uyardı.

Mevsim değişikliği ve kışın yaklaşmasıyla birlikte grip aşısı uygulaması geçtiğimiz ay devreye girdi. 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunanlar için grip hayati tehlikeye neden olabilecek bir rahatsızlık. Risk grubundaki veya aşı yaptırmak isteyen vatandaşlar aile hekimlerine başvurarak aşılarını olabilir.

Havaların soğumasıyla birlikte grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında vaka artışı görüldüğünü belirten Medicana International İstanbul Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Pervin Korkmaz, gripte bulaş riski çok yüksek olduğu için bu dönemlerde tokalaşma ve öpüşmeden kaçınılması gerektiğini aktardı. Özellikle risk grubunda bulunan vatandaşların mutlaka grip aşısı yaptırması gerektiğini belirten Doç. Dr. Korkmaz, önemli uyarılarda bulundu.

‘RİSK GRUBUNDAKİ KİŞİLERDE HAYATİ KOMPLİKASYONLAR GELİŞEBİLİR’
Gripte baş ve boğaz ağrısına kas ağrılarının da eşlik ettiğini söyleyen Doç. Dr. Korkmaz, “Belirtiler, genelde 38 dereceden daha yüksek ateş, titreme, kuru öksürük, şiddetli halsizlik ile seyreder. İyileşme dönemi bir hafta kadar olmakla birlikte yaşlılar, kalp-akciğer hastalığı ve diyabeti olanlar, bağışıklık durumu baskılananlar, aşırı kilolu olanlar ve sigara kullananlarda hastalık seyri süresince hayatı tehdit edebilen komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bu nedenle ellerin sık sık yıkanması, hasta olunan dönemde evde kalınması, öksürük ve hapşırık sırasında ağız ve burnun kolla veya mendille kapatılması, maske takılması basit koruma yöntemlerindendir. Ama komplikasyon riski yüksek olan bireylerde aşılanma büyük önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.


KİMLER GRİP AŞISI OLMALI?
Öncelikli olarak 65 yaş ve üstü kişilerin mutlaka grip aşısı olması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Korkmaz, “KOAH, bronşektazi, astım, kalp ve damar hastalığı gibi kronik hastalığı olanlar, organ veya doku nakli olmuş, kanser tanısı olan veya altta yatan çeşitli hastalıkları nedeniyle bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullananlar, şeker hastalığı, böbrek fonksiyon bozukluğu olanlar, hemoglobinopati tanısı olanlar, huzur evlerinde kalanlar, obezitesi olanlar, grip açısından riskli kişilerle yaşayanlar, sağlık personelleri, gebeler, güvenlik, itfaiye gibi toplum hizmetinde çalışanlar grip açısından aşılanmalıdır. Grip aşısının ekim ve kasım aylarında yapılması önerilmektedir. Aşılanmayanlar ise mart ayının sonuna kadar aşı yaptırabilirler” dedi.

‘AŞI ZATÜRREDE DE KORUYUCU OLUYOR’
Griple birlikte aşılanma ile koruma sağlanabilecek diğer bir hastalığın zatürre olduğunu ifade eden Doç. Dr. Korkmaz, “Erişkinlerde zatürrenin en sık nedeni ‘Streptococcus pneumoniae’ adı verilen bir bakteridir. Bu bakteri üst solunum yolu gibi basit enfeksiyonlara yol açabileceği gibi ağır seyrettiği takdirde zatürre, kalp kapakçık enfeksiyonu, eklem enfeksiyonu, beyin-karın zarı enfeksiyonuna neden olabilmektedir. Bu nedenle 65 yaş üstü kişilerin, KOAH, astım, diyabet, kronik kalp yetmezliği, kronik böbrek hastalığı, kanser gibi eşlik eden hastalığı olanların mutlaka zatürre aşısı olması gerekmektedir” diye konuştu.

Ülkemizde iki tip zatürre aşısı bulunduğunu söyleyen Korkmaz, “Bu aşıların her ikisi de bu bakteri nedeniyle oluşan beyin zarı iltihabı -menenjit- ve bakterinin kana karışması -bakteriyemi- gibi durumlara karşı da koruyucu özellik gösterir. Bu iki tip aşının da bağışıklığı baskılanmış bireylerde 8 hafta arayla, diğerlerinde ise 1 yıl arayla yapılması önerilmektedir” ifadelerini kaydetti.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.