Üstü açık mezar haline gelen İstanbul…

Üstü açık mezar haline gelen İstanbul…
A+
A-

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından gözler olası İstanbul depreminde. Uzmanlar 6 Şubat öncesi ve sonrası deprem dirençli kentler yapılması konusunda yöneticilere çağrıda buluyor. Bu çağrılar ne kadar karşılık buluyor bilinmez ama uzmanlar olası bir İstanbul depreminin bir felakete yol açacağını vurguluyor. İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş’ta bu isimlerden biri. Şehrin havadan çekilen görüntüleri üzerine uzman isim, şu yorumu yapıyor “Mezarlık…”

Napolyon Bonapart “Dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu.” demiş. Fransız yazar ve politikacı Alphonse de Lamartin “Dünyaya bir kere bakmak zorundaysan sadece İstanbul’a bak!” diyerek İstanbul’un hem konumu hem de coğrafi güzelliğine sözleriyle dikkat çekmiş.

Güngören, Bahçelievler ve Bağcılar çevresinde havadan çekilen görüntüleri uzman isim, “Ne yazık ki izlediğimiz görüntülerdeki bölgeler İstanbul’da üstü açık mezarlık haline gelmiş” diye gelinen noktayı anlatıyor.

YEŞİL ALANLAR HİÇ YOK
Görüntülerde açık ve yeşil alanların hiç olmadığı görülürken, muhtemel büyük İstanbul depreminde yolların kapalı olabileceği ve bu nedenle vatandaşların tahliye edilmesinin, yardımların ulaştırılmasının zor olabileceği ön görülüyor. Uzmanlar kentsel dönüşüm çalışmalarıyla birlikte yeşil alanların ve helikopter pistlerinin acilen çoğaltılması, ana arterde bulunan yolların 10 metre daha genişletilmesi konusunda uyarılarda bulundu. İkmal seferleri için içerideki kısımlarda kalan vatandaşlara ancak helikopterle ulaşılabileceği belirtiliyor.

‘ÜSTÜ AÇIK MEZARLI HALİNE GELMİŞ’
İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş, “Ne yazık ki izlediğimiz görüntülerdeki bölgeler İstanbul’da üstü açık mezarlık haline gelmiş. Yukarıdan çekilen görüntülere baktığımız zaman bu bölgeler adeta mezarlığı andırıyor. Ana yollar tamamen felç olmuş durumda, olası bir depremde hiç kimsenin bir şansı yok. O bölgede kaos var, havadan net bir şekilde gözüküyor. Bu kaosu önlemek için acil eylem planına ihtiyacımız var. Çünkü olası bir depremde bu yollar çalışmayacaktır. Acil bir şekilde helikopter pistlerinin sayısını arttırmaları gerekiyor. Çünkü olası bir depremde yollar kapanacak, çalışmayacaktır. Bu yollar binalar yüzünden çökeceği için büyük bir afet olacaktır” dedi.

‘YOLLARIN EN AZ 10 METRE GENİŞLETİLMESİ GEREKİYOR’
Muhtemel büyük İstanbul depreminde can kaybının çok yüksek olacağını belirterek uyarılarda bulunan Çetintaş, “İstanbul açık bir mezarlık haline gelmiştir. Kentsel dönüşümde en çok dikkat edilmesi gereken husus çok büyük yeşil alan açmak zorundalar. Yukarıdan baktığınızda bu yerlerde yaşanılabilir en küçük bir yeşil alan dahi yoktur. Bir deprem olduğunda bu bölgelere sadece havadan ikmal yapılabilir. O ikmali yapabileceğiniz bölgeler dahi yok. Ana arter yolların en az 10 metre daha genişletilmesi gerekiyor” dedi.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.