ATM’lerde günlük para çekme limitleri değişecek!

ATM’lerde günlük para çekme limitleri değişecek!
A+
A-

Kurban Bayramı öncesinde alışverişler çoğunlukla kredi kartları ile yapılsa da kurban pazarlarında nakit para ile satışlar yapıldı. Kurbanlık almak isteyen vatandaşların bankaların ATM cihazlarından ortalama 20-25 bin TL nakit çekme ihtiyacı oldu. Bankaların ATM para çekme limitleri bu rakamı karşılamaya yetersiz olunca şikâyetler arttı.

Kurban Bayramı’nın sona ermesiyle birlikte, birçok özel banka günlük para çekme limitlerini artırma kararı aldı. Ülkemizdeki yüksek enflasyon nedeniyle kurbanlıklar küçükbaşta 14 bin lira, büyükbaşta ise 17 bin lira seviyelerinden alınabildi. Nakit ödeme yaparak alınabilen kurbanlıklar için nakit çekme limiti büyük bir sıkıntıya neden oldu.

ATM’lerde günlük para çekme limitleri değişecek!
GÜNLÜK PARA ÇEKME LİMİTİ ARTACAK
Halk TV’nin haberine göre; birçok banka yaşanan bu sıkıntılardan dolayı günlük para çekme limitini artırma kararı aldı. Hali hazırda günlük ATM para çekme limiti 10 bin lira seviyelerinde bulunuyor. Kurbanlık fiyatları ise bu limitin üzerinde olunca vatandaşlar ödeme yapmakta zorlandı. Bankalar ise ATM’lerdeki nakit para talebini karşılamakta zorlanırken, en büyük banknotun 200 lira olması nedeniyle fiziki para talebine tam olarak cevap veremedi.

Bankalar, nakit talebini karşılamak için ATM’lerde bazı düzenlemeler yaptı. 10 ve 20 liralık para giriş ve çıkış slotlarını kapatan bankalar, bu bölümleri 200 liralık banknotlar için ayırma kararı aldı. Ancak, bu değişiklikler nakit sıkıntısını tamamen ortadan kaldıramadı.

Bayram sonrası birçok özel banka, günlük para çekme limitini 10 bin liradan 20 bin liraya çıkarmaya hazırlandığı belirtiliyor. Şu anda bu sınırı 7 bin 500 lira olarak belirleyen bankalar da yüzde 100’lük artışla günlük para çekme limitini 15 bin liraya yükseltecek.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.