WhatsApp kullananları ilgilendiren haber

WhatsApp kullananları ilgilendiren haber
A+
A-

Avrupa Birliği, güvenlik kontrolleri kapsamında teknoloji şirketlerini zorlamaya devam ediyor. Buna göre AB üyesi ülkelerde geçerli olacak bir sohbet takibi düzenlemesi üzerinde çalışıyor. Yeni mevzuat ile birlikte cinsel istismarı engellemek için uçtan uca şifrelenmiş mesajları bile incelemek istiyor.

shiftdelete.net’teki habere göre AB üyesi ülkeler, yeni mevzuat ile şirketlerin çocukların cinsel istismarına karşı daha fazla tutum almasını sağlayacak. Bu kapsamda uçtan uca şifrelenmişler dahil olmak üzere mesaj filtrelemesini ve taranmasını zorunlu kılacak.

Yeni karar ise daha ilk günden büyük eleştiri topladı. Kullanıcılar, şifrelemeyi zayıflatacağı ve kitlesel olarak gözetime kapı açacağına inanıyor. WhatsApp ve Signal gibi uygulamalar şu anda hükümetler dahil olmak üzere herhangi bir dış kaynağa mesaj aktarımında bulunamıyor.

Yeni karar ise daha ilk günden büyük eleştiri topladı. Kullanıcılar, şifrelemeyi zayıflatacağı ve kitlesel olarak gözetime kapı açacağına inanıyor. WhatsApp ve Signal gibi uygulamalar şu anda hükümetler dahil olmak üzere herhangi bir dış kaynağa mesaj aktarımında bulunamıyor.
Uzmanlar, uçtan uca şifrelenen mesajların taranması konusunda bazı şüphelere sahip. Şifrelemenin bilgisayar korsanları veya hükümetler tarafından istismar edilebileceğini söyleyerek açıklar yaratacağını dile getirdi.

Şifreli mesajlaşma uygulaması Signal’in Yöneticisi Meredith Whittaker; AB tarafından tartışılan denetim sisteminin temel gizlilik özelliklerini bozacağına inanıyor. Ayrıca mevzuatın kabul edilmesi halinde AB’den çekilmek zorunda kalacağını söyledi.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.