Cihat Yaycı yetkililere seslendi

Cihat Yaycı yetkililere seslendi
A+
A-

Oğuz Haksever ile Günün Gündemi programına TÜRKDEGS Başkanı Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı konuk oldu. Yaycı geleceğin enerji kaynağı olarak adlandırılan gaz hidrat ile ilgili açıklamalarda bulundu.

‘Bizim geleceğimiz orada’ diyen Yaycı şu ifadeleri kullandı;

GELECEĞİN YAKITI ELMASI GAZ HİDRATLAR

Burada tabi çok acı bir durum var. Çok üzülüyorum. 22 Aralık 2020’den itirabren biz Doğu Akdeniz’de Antalya Körfezi’ne hapseden Yunanlıların ön gördüğü Sevilla haritasının dışına çıkmadık. Buradan yetkililere sesleniyorum. Günlük hesaplar uğruna ‘Yunan’la iyi geçinceğim, AB’yi karşıma almayacağım’ diye gelecek neslin zenginliğini gavura teslim etmeyin. Bu kadar net. Gavura teslim etmeyin. Şimdi Karadeniz’de sorun yok.

BİZİM GELECEĞİMİZ ORADA

Bu gaz hidratlar, buzlaşmış petrol ve doğal gaz demek. Bu denizin tabanında bulunuyor. Bunu çözelttiğiniz zaman bir gaz hidrat 164 birim doğal gaz oluşturuyor. Müthiş bir şey! Türkiye gaz hidrat zengini devlet, bir ülke. Bizim geleceğimiz orda.

TÜRKİYE’NİN 816 YILLIK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Karadeniz’de gaz hidrat 272 yıllık doğal gazımızı karşılıyor. Doğu Akdeniz’de gaz hidrat yatakları Türkiye’nin 544 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılıyor. 816 yıllık bir doğal gaz ihtiyacımız karşılayacak gaz hidratlar var. Önümüzdeki birkaç sene içinde bunları çıkarılabilir teknolojiye geçilecek.

BEYAZ KISIMLAR GAZ HİDRAT YATAKLARI

Dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisi ve Türkiye’nin en büyük askeri gemisi TCG Anadolu ve Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Kızılelma da programda masaya yatırıldı.

Cihat Yaycı’nın açıklamalarından satır başları:

24 NATO ÜLKESİNİN BÖYLE BİR İMKANI YOK

Biz bu gemi için yaklaşık 33 sene rüya görüyorduk. Şimdi çıkmışlar ‘bu gemiye ihtiyaç yoktu’ diyorlar. Bunu diyenlerin bazıları askerler. TCG Anadolu bir uçak gemisi değildir, çok maksatlı amfibi hücum gemisidir. Operasyonda kullanılacak, birlikleri taşıyacak yüzen üs şeklinde gidecektir. Görev kuvveti komutanlığı olabilecek bir gemidir. Bu gemi bir hücum gemisidir, çıkarma gemisi değil. F-35B’leri alırsak diye biz bu gemiye uçuş rampası eklettik. Bu gemi 12 tane dikey iniş kalkış yapabilen uçak alabiliyor. 41 tane SİHA, 13 tane tank, 29 tane helikoptter, 27 tane zırhlı amfibi hucüm aracı alabiliyor. Bu gemi ayrıca içinde gemiler taşıyor 4 tane. Onlarla da tanklar çıkartılıyor. Bu gemi 1233 personeli alabiliyor.Ayrıca gemi içerisinde tam teşekküllü iki hastane bulunuyor. Adeta bu gemi bir kasaba. Bu gemiden NATO’da ABD, İngiltere, İspanya, Fransa ve İtalya’nın vardı. Şimdi biz üst lige taşındık, bundan rahatsız olan var mı? Var. 24 NATO üyesi devletin böyle bir imkanı yok. NATO’nun yüksek hazırlık seviyeli deniz görev kuvvetini kumanda edecek seviyeye geldik. TÜRKİYE’NİN İLK İNSANSIZ SAVAŞ UÇAĞININ ÖZELLİKLERİ NELER?

BAYRAKTAR KIZILELMA bir uçak aslında. Bir jet motorlu uçak. Muharebe yapabiliyor. Ne muharebesi yapabiliyor? Şu ana kadar bizim SİHA’LAR saldırıyı sadece havadan yere yapabiliyorlardı. Şimdi bu ise hava muharebesi yapabiliyor. Uçağa karşı da taaruz edebiliyor. Bunlarla hem havadan yere, hem de havadan havaya muharebe edilebiliyor. Biz müthiş bir savunma sanayisi geliştiriyoruz. Dünyanın 14 büyük savunma ürünü ihraçatcısı ülke konumuna geldik.

F-16, BAYRAKTAR KIZILELMA, ANKA-3 ARASINDAKİ FARKLAR?

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.