Yeni virüs çukurdan yükseliyor!

Yeni virüs çukurdan yükseliyor!
A+
A-

Dünya koronavirüsün ardından ortaya çıkan her yeni virüste endişeye kapılmaya devam ediyor. Son günlerde Eris’in yayılımı gündemdeyken dünyanın en derin noktasına ev sahipliği yapan Mariana Çukuru’nda yapılan bir araştırmanın sonucu gözleri oraya çevirdi.

NTV Haber’de yer alan habere göre, Çinli araştırmacılar dünyanın en derin noktası olan Mariana Çukuru’nda yeni bir virüs keşfetti.

Çin Okyanus Üniversitesi’nde deniz viroloğu olan ve araştırmayı yöneten Min Wang, “Yaşamın olduğu her yerde, patojenlerin iş başında olduğunu görebilirsiniz. Dünyanın en derin noktasında bile virüsleri bulabiliyorsunuz” dedi.

YENİ VİRÜSÜN ÖZELLİKLERİ
Wang, yeni keşfedilen virüsün “’bakteri yiyen” anlamına gelen bir bakteriyofaj olduğunu ve bakterilerin içine bulaşıp çoğalarak hayatta kaldığını söyledi. Yeni virüs vB_HmeY_H4907 olarak adlandırıldı.

Araştırmanın yazarlarından Yue Su, bakteriyofajları incelemenin ve bu konuda daha fazla bilgi edinmenin insanlar için faydalı olduğunu söyledi.

Su, “Özellikle günümüzün antibiyotik kullanımı ve antibiyotiğe dirençli bakterilerin çoğalması çağında, bu virüsler insanları bakteriyel enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olabilir” dedi.

Su, ayrıca mevcut araştırmaların, okyanus tortusunda bulunan virüs gibi bakteriyofajların insanları ve deniz yaşamını enfekte etmesinin olası görünmediğini, çünkü konakçısının bakteri olduğunu söyledi.

Microbiology Spectrum adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmaya göre, yeni virüs en alçak noktasında yaklaşık 11 kilometre yüksekliğe ulaşan Mariana Çukuru’nda deniz seviyesinin 9 kilometre altındaki tortuda bulundu.

Bilim insanları, virüsün bulaştığı bakterinin genellikle okyanusun derinliklerindeki tortularda ve hidrotermal bacalarda ya da deniz tabanındaki sıcak su akıntılarını serbest bırakan açıklıklarda bulunduğunu belirtti.

Wang, “Bildiğimiz kadarıyla bu virüs, küresel okyanuslarda bilinen en derinde bulunan virüstür.” dedi.

İNSANLARI ENFEKTE ETME OLASILIĞI GÖZ ARDI EDİLMİYOR
Diğer taraftan Wang, araştırmaların sınırlı olduğunu belirterek şimdiye kadar okyanus derinliklerinde henüz hayvanları ya da insanları enfekte edebilecek hiçbir virüsün keşfedilmediğini belirtti. Ancak ekip, bölgede hayvanları ve insanları enfekte edebilecek virüslerin bulunma olasılığını göz ardı etmediklerini bildirdi.

Öte yandan Wang’a göre, virüsün genetik materyalinin analizi, okyanusta daha önce bilinmeyen bir viral ailenin varlığına işaret ediyor.

Sizler için yazıyoruz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.